کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

تا چه مدت باید پسوریازیس را درمان کنم؟

علائم پسوریازیس معمولا به صورت غیر‌منتظره ظاهر و ناپدید می‌شوند. این بیماری در افراد معمولا در دوره‌هایی فروکش می‌کند. مبتلایان به این بیماری در این فواصل زمانی، پوست صاف و یا تا حدودی صاف را تجربه کنند. همچنین این بیماری می‌توان به صورت پیش‌بینی‌نشده شدت یابد.

درمان پسوریازیس، علائم آن را تحت کنترل نگه داشته و از تشدید علائم آن جلوگیری می‌کند. تحت‌کنترل نگه‌داشتن پسوریازیس روندی دائمی است که نیاز به مراجعه منظم به پزشک متخصص دارد. همچنین پایبند بودن به برنامه درمانی و توجه به محرک‌ها مهم است. در صورت کشف محرک‌های پسوریازیس، به راحتی می‌توان از آنها دوری کرد.

با وجود اینکه درمان همیشگی است ولی نوع روش درمانی ممکن است در هر دوره زمانی تغییر کند. روش‌های درمانی مختلف ممکن است برای موارد زیر نیاز باشد:

  • ثابت نگه داشتن علائم و بهبود ظاهر پوست
  • کنترل تشدید علائم

در برخی مواقع، درمان مناسب سبب زیبایی پوست و عاری از علائم پسوریازیس می‌شود. در علم پزشکی به این حالت «تسکین موقتی» گفته می‌شود که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد ولی معمولا در اغلب موارد یک ماه تا یک سال عمر دارد.

پسوریازیس به طور آشکار غیر‌قابل پیش‌بینی است در نتیجه زمان عود و ماندگاری تسکین موقتی نیز معلوم نیست. حتی زمانی که پوست فرد بهبود می‌یابد نیز امکان برگشت علائم وجود دارد. در این شرایط، درمان می‌تواند به کنترل علائم برای جلوگیری از تشدید آن کمک می‌کند.

در صورت توقف در عمل به برنامه درمانی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این صورت، یکی از این ۳ موارد رخ خواهد داد:

  • ظاهر پوست کاملا صاف باقی مانده و علائمی از پسوریازیس بروز نخواهد داد.
  • علائم پسوریازیس همانند قبل بازخواهند گشت.
  • علائم بازگشته و شدید‌تر از قبل خواهند شد‌.

اتفاقاتی که پس از توقف برنامه درمانی رخ می‌دهد، به دارو‌های مصرفی فرد برای درمان، نحوه کنترل محرک‌ها، و سابقه پزشکی فرد بستگی دارد.

قبل از اقدام به قطع برنامه درمانی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

پسوریازیس یک بیماری مادام‌العمر است و در برخی موارد علت قطع درمان نیز قابل درک است. به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی با پزشک مشورت نمایید.

برخی روش‌های درمانی را می‌توان فوراً متوقف کرد ولی برخی درمان‌های دیگر برای جلوگیری از بازگشت و تشدید علائم لازم است به آرامی قطع شوند.

در صورت بازگشت پسوریازیس، احتمال به وجود آمدن پسوریازیس از نوع شدید وجود دارد. به عنوان مثال فردی که دچار پسوریازیس پلاکی (Plaque psoriasis) است می‌تواند به صورت ناگهانی دچار پسوریازیس پوسچولار (Pustular psoriasis) و یا پسوریازیس اریترودرمیک (Erythrodermic psoriasis) شود.

بهترین روش برای جلوگیری از بازگشت پسوریازیس، مشورت کردن با پزشک است. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا می‌توان ناگهانی درمان را قطع کرد یا باید به آرامی درمان متوقف شود. در برخی موارد بهترین رویکرد، تغییر در برنامه درمانی است.

در مورد دلیل خود برای توقف درمان با پزشک صحبت کنید.

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، مهم است که در مورد خواسته‌های خود نیز با پزشک صحبت کنید. این کار ممکن است در تشخیص مراحل بعدی کمک کند. همچنین این مشاوره برای خانم‌ها و آقایانی که می‌خواهند تشکیل خانواده دهند نیز مفید است. در ارومیه کلینیک پوست و موی دکتر رشیدی را پیشنهاد می‌کنیم. کلیه فعالیت‌های این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو در استان با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در امور درمانی و زیبایی، در یکی از مجهزترین مراکز درمانی ارومیه و استان آذربایجان‌غربی در زمینه دستگاه‌های لیزر، پوست، کاشت مو انجام می‌گیرد. برای رزرو وقت و معاینه می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید