کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

چگونه آفتاب‌‌سوختگی را درمان کنیم؟

پوست شما می‌تواند در صورت آفتاب‌گرفتن بیش‌از حد و بدون محافظت مناسب (ضد‌آفتاب و لباس) بسوزد. برای کمک به بهبود و تسکین پوست آفتاب‌سوخته، بسیار مهم است که به محض مشاهده آفتاب‌سوختگی، درمان را شروع کنید. اولین کاری که باید انجام دهید، خارج‌شدن از زیر تابش آفتاب و ترجیحاً رفتن به محیط درون خانه است.

توجه به توصیه‌های متخصصان پوست، می‌تواند در بهبود و تسکین پوست آسیب‌دیده موثر باشد:

  • برای کمک به تسکین درد، به صورت مرتب از حمام یا دوش آب سرد استفاده کنید. به محض بیرون‌آمدن از وان یا دوش، به آرامی خودتان را خشک کنید؛ اما اجازه دهید کمی آب بر روی پوست باقی بماند. سپس، برای به‌دام‌انداختن آب در پوست از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار می‌تواند به کاهش خشکی پوست کمک کند.
  • از مرطوب‌کننده‌ای که حاوی آلوئه‌ورا یا سویا است، برای تسکین پوست آفتابسوخته استفاده کنید. اگر در ناحیه خاصی از پوست احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید که بدون نسخه پزشک نیز قابل تهیه است. آفتاب‌سوختگی را با محصولات گروه بی‌حس‌کننده‌ها (دارای پسوند کائین) مانند بنزوکائین درمان نکنید؛ زیرا ممکن است باعث تحریک پوست یا بروز واکنش آلرژیک شوند.
  • برای کاهش تورم و قرمزی پوست میتوانید از آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید.
  • به مقدار زیاد آب بنوشید. آفتاب‌سوختگی، جریان مایعات را به سطح پوست کشیده و از سایر قسمت‌ها دور می‌کند. نوشیدن آب به مقدار زیاد در هنگام آفتاب‌سوختگی به جلوگیری از کم‌آبی بدن کمک می‌کند.
  • در صورت مشاهده تاولهای پوستی اجازه دهید تاول‌ها خودبهخود خوب شوند. تاول‌زدن پوست به معنای آفتاب‌سوختگی درجه‌دو است. به هیچ وجه تاول‌ها را نترکانید؛ زیرا تاول‌ها برای کمک به بهبود پوست و محافظت از شما در برابر عفونت ایجاد می‌‌شوند.
  • در زمانی که پوست آفتاب‌سوخته روند بهبودی را طی میکند، به میزان بیشتری از آن مراقبت کنید. هنگام بیرون‌رفتن از خانه لباسی بپوشید که پوست شما را کاملاً بپوشاند. پارچه‌های نخی با تراکم بالا، بهترین گزینه هستند؛ وقتی پارچه را زیر نور شدید نگه می‌دارید، نباید نوری از آن عبور کند.

آفتاب‌سوختگی، در نتیجه تماس طولانی پوست با اشعه فرابنفش خورشید اتفاق می‌‌افتد؛ هرچند آفتاب‌سوختگی یک وضعیت موقتی است اما می‌تواند باعث واردآمدن آسیب‌های طولانی‌مدت به پوست شود. این آسیب‌ها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند؛ به همین دلیل است که محافظت از پوست در برابر آفتاب، امری بسیار حیاتی است.

مراجعه به پزشک متخصص

در صورت جدی بودن آفتاب‌سوختگی و یا ایجاد عوارض بعدی، لازم است به پزشکان و مراکز درمانی مراجعه کنید. در ارومیه کلینیک پوست و موی دکتر رشیدی را پیشنهاد می‌کنیم. کلیه فعالیت‌های این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو در استان با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در امور درمانی و زیبایی، در یکی از مجهزترین مراکز درمانی ارومیه و استان آذربایجان‌غربی در زمینه دستگاه‌های لیزر، پوست، کاشت مو انجام می‌گیرد. برای رزرو وقت و معاینه می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید