کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

۱۰ باور غلط درباره برداشتن موهای زائد با لیزر

استفاده از لیزر یکی از مؤثرترین روش‌های حذف موهای زائد بدن است و با مراجعه روزافزون مردم به این روش در مقایسه با اپیلاسیون و کرم موبر، به نظر نمی‌رسد محبوبیت آن در سال‌های آتی کاهش یابد.

علیرغم آن که این روش در طی سال‌های اخیر به طور قابل‌توجهی به دلیل سادگی، قدرت تأثیرگذاری، و در اکثر موارد کارکرد بدون درد آن محبوبیت یافته است، اما همچنان برخی باورهای رایج اشتباه درباره آن وجود دارد. به همین دلیل برخی از این شایعات را در این مطلب گردآوری کرده‌ایم که امیدواریم برای خوانندگان مفید واقع شود.

باور اشتباه اول!

لیزر موهای زائد درد دارد

برخلاف آنچه از اسم این روش به ذهن تداعی می‌شود، لیزر موهای زائد درد ندارد. اما با در نظر گرفتن واکنش افراد مختلف و آستانه تحمل آنها، درک عملی تجربه هر یک از افراد در این زمینه دشوار است. بسیاری از افرادی که لیزر انجام داده‌اند معتقدند جلسه اول از بقیه جلسات سخت‌تر است. اکثر افراد حس مورمور شدن در پوست خود احساس می‌کنند. آنچه مشخص است این است که لیزر به اندازه اپیلاسیون درد ندارد زیرا انجام کامل آن در طی جلسات متعدد صورت می‌گیرد، امنیت بیشتری دارد و باعث خونریزی نمی‌شود.

اگرچه نمی‌توان ضمانت کرد این روش به‌هیچ‌وجه درد نداشته باشد، اما لازم است یادآور شویم که در حین انجام لیزر گزینه‌های متعددی وجود دارد که پزشک شما می‌تواند بکار گیرد تا تجربه لیزر تا جای ممکن به حالت بدون درد نزدیک شود. برخی از این روش‌ها شامل استفاده از یک دمنده هوای خنک (که معمولا بر روی خود دستگاه نصب می‌شود)، استفاده از لوسیون‌های مخصوص، و تنظیم دقیق دستگاه لیزر برای فرد است.

باور اشتباه دوم!

لیزر بر روی پوست تیره کارایی ندارد

در گذشته تکنولوژی لیزر به‌گونه‌ای بود که مناسب افراد با پوست تیره نبود؛ هر چه ملانین در پوست بیشتر بود، احتمال سوختگی بالاتر می‌رفت. اما به مدد پیشرفت تکنولوژی در دستگاه‌های مدرن، از این روش برای برداشتن موهای زائد هر نوع رنگ پوست می‌توان استفاده کرد. اگر رنگ پوست تیره‌ای دارید، می‌توانید از مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید بپرسید آیا دستگاه‌های آنها برای پوست شما کارایی دارد یا خیر.

بهترین دستگاه برای این افراد، دستگاه‌های Nd:YAG است که طول‌موج‌های آن در مقایسه با دیود، به عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. این کار باعث می‌شود لیزر از پیگمانتاسیون‌های بیشتری عبور کند بدون آن که باعث درد یا احساس ناخوشایند در پوست شما شود.

باور اشتباه سوم!

انجام لیزر مدت خیلی زیادی طول می‌کشد – چند سال!

در مقایسه با اصلاح موها تا آخر عمر، این روش قطعاً مدت کمتری طول می‌کشد. زمان مورد نیاز با توجه به ناحیه‌ای که موهای آن را می‌خواهید بردارید متفاوت است. برای مثال جلسه‌ی برداشتن موهای زیربغل کمتر از یک دقیقه زمان می‌خواهد اما بخش‌هایی مانند پاها یا کمر ممکن است زمان بیشتری لازم داشته باشد. اما آنچه برخی را از انجام این کار منصرف می‌کند، تعداد جلسات لازم برای آن است. معمولا برای نتیجه گرفتن از لیزر، 4 تا 6 جلسه ممکن است تجویز شود. توصیه می‌شود بین هر دو جلسه در حدود 6 هفته فاصله باشد. بنابراین اگرچه جلسات کامل لیزر ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد اما نتایج آن در مقایسه با هر روش دیگری، بلندمدت است.

باور اشتباه چهارم!

هزینه لیزر بالاست

هرچند هزینه لیزر در جلسات بعدی افزایش نمی‌یابد، اما قیمت آن بستگی به ناحیه مورد نظر دارد. اگر بالای لب را لیزر کنید، هزینه آن به‌مراتب کمتر از کمر است. در مجموع، هزینه این کار کمتر از مجموع دفعاتی است که لوازم اصلاح یا اپیلاسیون تهیه می‌کنید.

باور اشتباه پنجم!

لیزر موهای زائد ممکن است خطر داشته باشد

شاید تصور برخورد لیزر با پوست به نظر خطرناک برسد، اما هیچ‌گونه عوارض بلندمدتی در رابطه با این روش برداشتن موهای زائد در صورت انجام توسط متخصص گزارش نشده است. در این روش لیزر تنها پیگمنت‌های فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد و کاری با بقیه سلول‌های بدن ندارد. به همین دلیل این روش کاملا امن است و بافت اطراف موها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. بنابراین اگر فرد انجام‌دهنده لیزر دارای تجربه کافی در این زمینه باشد، خطری شما را تهدید نمی‌کند.

با این حال باید در نظر داشته باشید برخی افراد دچار عوارض جانبی جزئی بعد از لیزر می‌شوند. برای اطمینان از این مسئله، پزشک شما پیش از انجام گسترده لیزر، می‌تواند آن را بر روی بخش کوچکی از پوست شما آزمایش کند و واکنش پوست را بررسی کند.

باور اشتباه ششم!

انجام لیزر باعث رشد سریع‌تر و ضخیم‌تر موها می‌شود

انجام لیزر باعث افزایش ضخامت موها نمی‌شود؛ در واقع برعکسِ این باور اشتباه، هر جلسه لیزر باید باعث کاهش 10 تا 25 درصدی رشد موها شود. با انجام هر جلسه، کاهش قابل‌توجهی در ضخامت، تراکم، و سرعت رشد موها خواهید داشت و مویی که نهایتاً ممکن است باقی بماند، بسیار ظریف‌تر از قبل است. بر این اساس، نواحی که قبلا مشکل‌ساز بودند کمتر می‌شوند حتی اگر مویی در آن قسمت‌ها رشد کند.

باور اشتباه هفتم!

موهای زائد پس از بارداری دوباره رشد می‌کنند

ممکن است با وجود انجام جلسات کامل لیزر، پس از به‌دنیا آمدن فرزندتان تعداد انگشت‌شماری موی زاید رشد کند. از آنجا که نمی‌توان 100% موها را با لیزر هدف قرار داد، ممکن است در پی تغییرات هورمونیِ ناشی از بارداری، برخی از فولیکول‌های غیرفعال مجدداً شروع به تولید مو کنند؛ اما معمولا اینها یکی دو تار مو هستند که اثر چندانی ندارند. توصیه می‌شود خانم‌ها پس از زایمان تا زمان بازگشت سطح هورمون‌ها به حالت طبیعی، اقدام به لیزر موهای زائد نکنند.

باور اشتباه هشتم!

لیزر می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود

بسیاری تصور می‌کنند لیزر می‌تواند باعث مشکلات پوستی و اسکار شود. اما در واقع ابداً اینطور نیست. اگر این کار توسط افراد مجرب و دستگاه‌های روز انجام شود، هرگز باعث به‌جای ماندن اثر لیزر یا تغییر رنگ پوست نمی‌شود.

در بدترین حالت ممکن است کمی احساس التهاب داشته باشید که یکی دو روز بعد از جلسه لیزر و بدون مصرف هرگونه دارویی رفع خواهد شد. در برخی موارد انجام لیزر توسط افراد ناآشنا و بی‌تجربه می‌تواند کیفیت نتایج آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. همچنین مراجعه به این افراد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شدید مانند سوختگی و اسکار شود. بنابراین دقت داشته باشید که برای لیزر موهای زائد حتماً به مراکز معتبر تحت نظارت پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

باور اشتباه نهم!

لیزر موهای زائد فقط در خانم‌ها کاربرد دارد

یکی از اشتباهات رایج در این زمینه این است که انجام لیزر تنها در مورد خانم‌ها تأثیر دارد زیرا رشد موهای زائد در بدن آنها کمتر است. اما در طی سال‌های اخیر بسیاری از آقایان نیز برای رفع موهای زائد پاها، کمر، بازوها و سینه، روش لیزر را انتخاب کرده‌اند. این روش همچنین دقت کافی برای طرح دادن به ریش مردان را دارد تا ظاهر صورت آنها نیز بهبود یابد.

باور اشتباه دهم!

سالن‌های آرایشی نیز می‌توانند لیزر انجام دهند

این تصور که هر کسی می‌تواند لیزر موی زائد انجام دهد اشتباه است. مهم‌ترین عامل موفقیت در این کار، استفاده صحیح از اشعه لیزر است که باید توسط افراد مجرب و با دستگاه‌های بدون عیب انجام شود. اشتباه در این کار می‌تواند باعث عوارضی از قبیل تغییر رنگ پوست، عفونت، سوختگی، و اسکارهای دائمی شود. به همین دلیل اکیداً توصیه می‌کنیم مراکز تخصصی پوست تحت نظارت دکتر متخصص پوست را در شهر خود انتخاب کنید.

لیزر موهای زائد در ارومیه

برای انجام لیزر رفع موهای زائد در یک مرکز مجهز و زیر نظر متخصص پوست، کلینیک دکتر رشیدی را در ارومیه پیشنهاد می‌کنیم. کلیه خدمات این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو در استان آذربایجان غربی با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در یکی از مجهزترین مراکز درمانی استان آذربایجان غربی انجام می‌گیرد. برای رزرو وقت و انجام لیزر می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید