کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

فتوتراپی با دستگاه‌های Narrow Band UVB

روش درمانی فتوتراپی (Phototherapy) یا نوردرمانی، روشی جدید برای درمان برخی عوارض پوستی است که در آن، پوست به‌صورت مرتب و زیر نظر پزشک متخصص تحت تابش نورهای ماورای بنفش قرار می‌گیرد.

اشعه مورد استفاده در این سیستم، که UVB نامیده می‌شود در نور طبیعی خورشید نیز وجود دارد و روش درمانی مؤثری برای ویتیلیگو، اگزما، پسوریازیس، خارش‌های مزمن (یا خارش‌های مقاوم به درمان) و برخی دیگر از بیماری‌های پوستی است. اشعه ساطع شده از این دستگاه، با نفوذ در پوست باعث کُند شدن رشد سلولهای تحت تأثیر بیماری و کاهش تعداد سلول‌های ملتهب در پوست می‌شود. پس از معاینه و تجویز فتوتراپی توسط پزشک متخصص، در طی جلسه‌های مشخص‌شده و به مدت تعیین‌شده، اشعه مصنوعی UVB به پوست تابش داده می‌شود.

فتوتراپی را می‌توان در ترکیب با دیگر روش‌های درمانی سیستمیک (از قبیل داروهای تزریقی) و یا موضعی مورد استفاده قرار داد. در همراهی با درمان‌های سیستمیک، کیفیت نتایج کسب‌شده از فتوتراپی به نحو قابل‌توجهی افزایش می‌یابد و این امکان را فراهم می‌کند که دوز پایین‌تری از داروهای سیستمیک تجویز شود.

از میان روش‌های مختلف فتوتراپی، سیستم Narrow Band UVB بهترین کیفیت و بالاترین اثر درمانی را دارد. کلینیک دکتر رشیدی تنها مرکز خصوصی ارائه کننده فتوتراپی با دستگاه‌های Narrow Band UVB در استان آذربایجان‌غربی است و خدمات فتوتراپی را در محیطی استریلیزه با استفاده از دستگاه‌های روز دنیا و تحت نظر دکتر رشیدی ارائه می‌دهد.

دستگاه‌های Narrow Band UVB چه تفاوتی با دیگر دستگاه‌های UVB دارند؟

لامپ‌های مورد استفاده در دستگاه‌های UVB متعارف، طول‌موج‌های 280-330 نانومتر ساطع می‌کنند. تحقیقات به‌عمل‌آمده نشان می‌دهد طول‌موج‌های زیر 300 نانومتر باعث ایجاد التهاب یا سوختگی در پوست می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. دستگاه‌های نسل جدید Narrow Band UVB با حذف طول‌موج‌های زائد و زیان‌بخش UV، تنها طول‌موج‌های 311-312 را ساطع می‌کنند.

حذف طول‌موج‌های مضر، اجازه می‌دهد بیمار در معرض شدتِ بالاتر و مدت زمان بیشتر تابش قرار گیرد و حداکثر نتایج را از فتوتراپی به‌دست آورد و نتیجتا طول دوره درمان کاهش یابد.

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد با این روش فتوتراپی، 38 تا 40 درصد مبتلایان به پسوریازیس، تا یک سال نیاز به فتوتراپی مجدد ندارند.

____________________________

ویتیلیگو (Vitiligo)

____________________________

ویتیلیگو که در فارسی «پیسی» یا «برص» هم نامیده می‌شود، یک عارضه پوستی مزمن است که به‌دلیل از بین رفتن سلول‌های مولد رنگدانه‌های پوست (ملانین) در بخش‌هایی از پوست به‌وجود می‌آید. ویتیلیگو یک بیماری خود-ایمنی است که در آن بدن علیه خودش شروع به مبارزه می‌کند، و سلولهای مولد رنگدانه‌های پوست را به عنوان یک ماده خارجی به حساب آورده و سعی می‌کند آنها را از بین ببرد. این لکه‌های سفید در هر بخشی از پوست بدن ممکن است نمایان شوند و معمولا در دو نیمه بدن به‌صورت قرینه ظاهر می‌شوند.

علت این بیماری ناشناخته است و تئوری‌های متفاوتی برای آن مطرح شده‌است. این بیماری که یک تا دو درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند، معمولا تا پیش از 40 سالگی در فرد ظاهر می‌شود و در بین آقایان و خانم‌ها و در تمام نژادها به طور یکسان شیوع دارد.

فتوتراپی Narrow Band UVB در ترکیب با کرم‌های پوستی، درصد بالایی از بیماران مبتلا به این عارضه را درمان می‌کند. برای اطلاعات بیشتر، دانستنی‌های ضروری درباره ویتیلیگو یا برص را مطالعه کنید

 

کیفیت برتر

تنها مرکز خصوصی دارای Narrow Band UVB در استان

تلفن رزرو نوبت

۰۴۴۳۲۲۲۵۸۸۸ و 04432248007 و 04432238031

آدرس کلینیک

ارومیه، میدان امام حسین، جنب بانک صادرات، ساختمان زکریا

در یک نگاه:

زمان انجام

1 تا 6 دقیقه

حساسیت پوستی

به ندرت، خفیف و قابل پیشگیری

استفاده از بیهوشی یا بی حسی

ندارد

تعداد جلسات مورد نیاز

2 یا 3 جلسه در هفته به مدت 10 هفته