کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

درباره فتوتراپی و عوارض پوستی درمان‌شونده با آن بیشتر بدانید

فتوتراپی یا نوردرمانی شامل بخشی از روش‌های پزشکی است که از تاباندن نورهایی از قبیل نور فلورسنت یا هالوژن و غیره برای درمان برخی از انواع بیماری‌ها در آنها استفاده می‌شود. بر اساس نوع بیماری و تشخیص پزشک معالج، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای فتوتراپی ممکن است تجویز شود.

تاریخچه فتوتراپی

استفاده از نوردرمانی سابقه‌ای 3500 ساله دارد. در هند و مصر باستان از نور خورشید برای رفع برخی عوارض پوستی از جمله ویتیلیگو یا برص استفاده می‌شده‌است.

فتوتراپی مدرن توسط دکتر نیلز فینسن پایه‌گذاری شد که از نور خورشید و تاباندن اشعه ماوراء بنفش برای درمان بیماری Lupus vulgaris در ابتدای قرن بیستم استفاده کرد و جایزه نوبل پزشکی را به همین خاطر دریافت کرد. از آن به بعد استفاده از نوردرمانی برای درمان دیگر بیماری‌ها نیز گسترش یافت و روش‌ها و تکنولوژی‌های جدیدتری برای آن طراحی گردید.

بیماری‌های پوستی

بیماری‌های پوستی از جمله اگزما، پسوریازیس، ویتیلیگو یا برص، خارش‌های پوستی، و عوارض ناشی از لنفوم پوستي Cutaneous T-Cell Lymphoma با فتوتراپی قابل درمان و کنترل هستند. این روش از تاباندن اشعه ماوراء بنفش (که در نور خورشید نیز وجود دارد) برای کاستن از رشد و التهاب سلول‌های پوست بهره می‌گیرد.

سه روش مختلف فتوتراپی برای درمان عوارض پوستی طراحی شده است:

 • Broadband UVB (و یا BBUVB) که در آن طیف کامل اشعه ماوراء بنفش نوع B به کار گرفته می‌شود
 • Narrowband UVB که در آن با حذف طول‌موج‌های زائد و مضر اشعه ماوراء بنفش، تنها طیف کوچکی از اشعه برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. این روش مؤثرتر از نوع Broadband UVB است و به همین دلیل در کلینیک‌های پوست بیشترین کاربرد را دارد.
 • PUVA (Psolaren ultraviolet-A) که در آن از اشعه ماوراء بنفش نوع A در ترکیب با ماده‌ای شیمیایی به نام Psolaren استفاده می‌شود. این ماده به صورت خوراکی و یا موضعی مصرف می‌شود که در نتیجه آن پوست به اشعه دریافتی حساس‌تر می‌شود. PUVA در مقایسه با دو نوع قبلی شدت بیشتر و عوارض جانبی بیشتری دارد و معمولا در مواردی استفاده می‌شود که دو روش قبلی موفق به درمان بیماری نشده‌اند.

نحوه درمان بیماری‌های پوستی با فتوتراپی

برای آشنایی با نحوه درمان ویتیلیگو و دیگر عوارض پوستی با استفاده از نوردرمانی، به بخش فتوتراپی در خدمات کلینیک تخصصی پوست دکتر رشیدی مراجعه فرمایید

اثر درمانی فتوتراپی برای ماندگاری نیازمند تکرار آن به صورت دوره‌ای است. این روش به طور کلی گزینه‌ای ایمن در درمان بیماری‌های پوستی است و عوارض جانبی آن سطحی و از قبیل قرمز شدن، خشکی و خارش پوست و گاه تاول زدن، موقتی هستند.

انجام فتوتراپی برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

در صورت داشتن این شرایط انجام فتوتراپی توصیه نمی‌شود، مگر با اطلاع و تجویز پزشک متخصص:

 • در دوران بارداری یا پس از زایمان
 • در صورت داشتن سابقه سرطان پوست در یکی از اعضای خانواده
 • در صورت ابتلا به بیماری‌های ریوی
 • در صورت ابتلا به سل

فتوتراپی Narrow Band UVB در ارومیه

کلینیک دکتر رشیدی در ارومیه تنها مرکز خصوصی ارائه کننده فتوتراپی با دستگاه‌های Narrow Band UVB در استان آذربایجان‌غربی است و خدمات فتوتراپی را در محیطی استریلیزه با استفاده از دستگاه‌های روز دنیا و تحت نظر دکتر رشیدی ارائه می‌دهد. برای رزرو وقت ویزیت و انجام فتوتراپی می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاه در"درباره فتوتراپی و عوارض پوستی درمان‌شونده با آن بیشتر بدانید"

 1. محیا

  با سلام
  فوتوتراپی هزینه بالایی داره؟ مال من یک دستمه فقط میخوام بدونم هزینه ی تقریبی چقدر هست

  • دکتر رشیدی

   سلام
   این مسئله نیازمند بررسی است، لطفا با شماره تلفن های ۰۴۴۳۲۲۲۵۸۸۸ و ۰۴۴۳۲۲۴۸۰۰۷ و ۰۴۴۳۲۲۳۸۰۳۱ تماس بگیرید، همکارانم راهنمایی می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید