کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

چرا پوست خود را مرطوب نگه می‌داریم؟

جواب این سؤال را بسیاری از ما می‌دانیم و ممکن است ساده به نظر برسد: برای این که از خشک شدن پوست و مشکلات پوستی از قبیل اگزما پیشگیری کنیم. اما در اصل بسیاری در این باره از این فراتر نمی‌دانند. اگر می‌خواهید پاسخ این سؤال را دقیق‌تر بخوانید به ادامه این مطلب توجه کنید.

مرطوب‌کننده‌ها چه کارکردی دارند؟

شاید هزاران نوع مرطوب‌کننده مختلف تاکنون در سرتاسر جهان روانه بازار شده است. همه این محصولات بهداشتی مدعی کمک به پوست از روش‌های مختلف هستند. اما مرطوب‌کننده دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

واقعیت این است که تمام کاری که یک مرطوب‌کننده انجام می‌دهد، تأمین کمی آب برای پوست و اضافه کردن یک ماده روغنی برای حبس آن در پوست است. یک بسته وازلین ساده نیز قادر به انجام این کار است، اما بوی آن و حس ناشی از استفاده‌ی آن چندان جذاب نیست. اکثر مرطوب‌کننده‌ها به دنبال انجام همین کار اما با حس بهتر بر روی پوست هستند.

در حاشیه بحث اصلی

ماساژ پوست که در حین استفاده از مرطوب‌کننده اتفاق می‌افتد باعث تحریک گردش خون شده و به تولید سلول‌های جدید کمک می‌کند.

مرطوب‌کننده‌ها حاوی آب و مواد دیگری از جمله Occlusive، Humectant، و Emollient هستند. نقش این مواد در پوست به اختصار در مقاله‌ای در سایت دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به خوبی تشریح شده است:

مواد Occlusive آب وارد شده به پوست (مثلا از راه تماس با آب یا از مرطوب‌کننده) را در خود نگه می‌دارد.

مواد Humectant آب را از لایه درم (غشای میانی پوست)، و یا تا حدودی از رطوبت هوا می‌گیرند و در خود نگه می‌دارند.

مواد Emollient خلل زبر پوست را پر می‌کنند و باعث حس نرمی پوست می‌شوند، اما نقشی در حفظ رطوبت پوست ندارند.

دیگر ترکیبات به‌کار رفته

اما برخی شرکت‌های تولید کننده محصولات بهداشتی، از اصطلاحاتی برای مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند که پایه و اساس علمی ندارد و بیشتر برای بازاریابی و فروش بیشتر است. برای مثال بر روی بسیاری از بسته‌بندی‌ها کلماتی نظیر «ضد حساسیت» (هایپوآلرژنیک - Hypoallergenic) ممکن است نوشته شده باشد، در حالی که استاندارد رسمی برای این ادعا وجود ندارد ولذا هر محصولی ممکن است چنین ادعایی داشته باشد.

برخی دیگر کلمه «غیرکومدون‌زا» (Non-comedogenic) را به مشخصات محصول اضافه می‌کنند؛ یعنی به عبارت ساده به این محصول باعث جوش زدن پوست‌نمی شود. اما در عین حال توضیح بیشتری در این باره نمی‌دهند. در واقع اکثر مرطوب‌کننده‌ها از این نوع ترکیبات استفاده می‌کنند.

لیست ویتامین‌های مورد استفاده در ترکیب مرطوب‌کننده نیز جزو مواردی است که برای جلب نظر مشتریان نوشته می‌شود و ممکن است فکر کنیم با این ترکیب ویتامین‌ها پوستمان تغذیه شده و یا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها خواهد شد، در حالی که در اکثر موارد وجود ویتامین در مرطوب‌کننده اثر چندانی ندارد زیرا مقادیر آنها به‌قدری کم است که اثر چندانی نمی‌تواند داشته باشد، و نیز ترکیب برخی از ویتامین‌ها در برخورد با نور و اکسیژن تجزیه‌پذیر است.

اما با وجود همه اصطلاحات غیرعلمی که ممکن است بر روی این محصولات بهداشتی ببینید، استفاده از این مواد برای پوست مفید است. به طور اختصار، این ترکیبات با افزایش آب درون پوست از آن حفاظت می‌کنند. از این رو توصیه ما به همه، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها به‌صورت بخشی از برنامه روزانه است. بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند ما را بیشتر در معرض خشکی پوست و اگزما و همچنین مسائل متعدد دیگر پوستی قرار دهد.

مراجعه به دکتر متخصص پوست

اگر دچار خشکی پوست هستید و مراقبت‌های اولیه در بهبود آن نتیجه‌بخش نیست، بهتر است با یک دکتر متخصص پوست مشورت کنید. در ارومیه کلینیک پوست و موی دکتر رشیدی را پیشنهاد می‌کنیم. روش‌های درمانی در این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو در استان با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در امور درمانی و زیبایی در یکی از مجهزترین مراکز درمانی ارومیه و استان آذربایجان‌غربی در زمینه دستگاه‌های لیزر، پوست، کاشت مو انجام می‌گیرد. برای رزرو وقت و معاینه می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید