کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر دكتر تورج رشیدی

  • office@drturajrashidi.com
  • ۰۴۴۳۲۲۲۵۸۸۸

۱۰ نکته‌ای که قبل از لیزر محل‌زخم باید توجه کنید

می‌توان لیزر را مانند یک عصای جادویی در نظر گرفت که هر جای زخمی را ناپدید می‌کند. با این حال، لیزرهای پزشکی شوخی‌بردار نیستند. برای به دست آوردن نتایج چشمگیر و جلوگیری از عوارض جانبی جدی، لازم است که قبل از انجام لیزر درمانی برای جای زخم (اسکار)، این حقایق را در مورد آن بدانید.

لیزر نمی‌تواند جای زخم را از بین ببرد: به لطف پیشرفت‌های اخیر در پزشکی، لیزر به درمانی پیشرو برای ترمیم جای زخم تبدیل شده است.

لیزر درمانی:

⦁ از ایجاد جای‌زخم برجسته بعد از جراحی جلوگیری می‌کند
⦁ باعث کاهش خارش و درد اسکار می‌شود
⦁ اگر جای زخم باعث کاهش حرکت عضلات آن ناحیه شده است، لیزر این محدودیت را برطرف می‌کند
لیزر درمانی باعث می‌شود تا محل زخم کمتر به‌نظر برسد، اما نمی‌تواند به‌طور کامل جای زخم را از بین ببرد. هنگامی که برای ترمیم اسکار یا جای‌زخم از لیزر استفاده می‌کنید، اسکار عمیق از بین رفته و یک جای زخم جزئی باقی می‌ماند.

نتایج تا حد زیادی به مهارت‌های فردی که لیزر درمانی را انجام می‌دهد، بستگی دارد:
متخصصین پوست در تحقیق درباره لیزر درمانی بر روی جای زخم‌ها و انجام آن پیشرو هستند. توسط متخصص پوست ماهر، با لیزر درمانی جای‌زخم به راحتی ترمیم می‌شود. اگر فردی فاقد تخصص پزشکی و دانش تخصصی پوست، لیزر درمانی را انجام دهد ممکن است نتایج مورد نظر بدست نیاید. حتی می‌تواند خطراتی نیز داشته باشد.
3. مشاوره پزشکی قبل از هر جلسه لیزر درمانی بسیار مهم است: اگر کسی قبل از ارائه مشاوره پزشکی قول درمان جای‌زخم را داد، به گفته‌های او اعتماد نکنید و آنجا را ترک کنید.

پس از دو جلسه لیزردرمانی توسط متخصص پوست (B)، جای زخم برجسته این خانم (A) بسیار کمتر شده است.

لازم است فردی که لیزر درمانی را انجام می‌دهد، درباره فرد مراجعه‌کننده، اطلاعات کافی داشته باشد زیرا شرایط پزشکی هر کسی منحصر‌به‌فرد است. برای درمان موثر جای‌زخم، پزشک باید نوع پوست، ویژگی‌های جای‌زخم و سلامت کلی فرد را در نظر بگیرد.
یک لیست از داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را تهیه کرده و به پزشک تحویل دهید. برای تکمیل فرایند بهبودی و جلوگیری از آسیب به پوست در اثر لیزر، ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی داروها را متوقف کنید.
در صورت داشتن هر یک از موارد زیر، موضوع را به پزشک اطلاع دهید:
⦁ داشتن تبخال
⦁ داشتن هرگونه بیماری مثل دیابت
⦁ سیگار کشیدن
⦁ مصرف هر گونه دارو یا مکمل
4. محافظت از آفتاب قبل و بعد از لیزر درمانی بسیار مهم است: اگر برنزه کرده‌اید و یا دچار آفتاب‌سوختگی هستید لیزر درمانی را انجام ندهید، زیرا استفاده از لیزر می‌تواند باعث تشدید سوختگی یا تغییر رنگ پوست شود. پس از انجام لیزر، باید از پوست در برابر نور خورشید محافظت کرد تا زمانی که پوست بهبود پیدا کند. برخورد اشعه‌های مضر خورشید به پوست درمان شده، می‌تواند زخم دیگری را ایجاد کند.
5. قبل از درمان تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید: جهت بهبودی و دستیابی به بهترین نتایج از لیزر درمانی، توصیه می‌شود که:
⦁ حداقل دو هفته قبل از لیزر درمانی سیگار را ترک کنید.
⦁ مصرف ویتامین E، آسپرین و سایر داروها و مکمل‌هایی را که بهبودی را به تاخیر می‌اندازند، قطع کنید.
⦁ محصولات مراقبت از پوست که حاوی رتینوئید یا اسید گلیکولیک هستند را به مدت 2 تا 4 هفته مصرف نکنید.
⦁ اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید، برای جلوگیری از ابتلا به تبخال دارو مصرف کنید.
⦁ از قرارگیری در معرض آفتاب و برنزه کردن بپرهیزید. اگر برنزه کرده‌اید یا آفتاب‌سوختگی دارید نمی‌توانید لیزر درمانی را برای ترمیم جای زخم انجام دهید.
6. ممکن است نیاز به یک برنامه درمانی فراتر از درمان توسط لیزر باشد: برای این‌که بهترین نتیجه حاصل شود، متخصصان پوست اغلب از بیش از یک درمان برای ترمیم جای‌زخم (اسکار) استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر جای‌‌زخم عمیق باشد، علاوه بر لیزر، از فیلر نیز برای ترمیم محل‌زخم استفاده می‌کنند.
7. ممکن است به بیش از یک جلسه لیزر درمانی نیاز داشته باشید: برای اینکه نتایج طولانی‌مدت و موثرتر باشد، پزشک چند جلسه لیزر درمانی را برنامه‌ریزی می‌کند. این مسئله اغلب در استفاده از یک نوع لیزر به نام لیزر غیرفرسایشی ضروری است. در این روش زمان قطعی برای بهبود وجود ندارد، اما برای مشاهده نتایج مطلوب، چند جلسه لیزر درمانی نیاز است.
8. مراقبت‌های پس از درمان: توصیه‌های پزشک را در مورد مراقبت از ناحیه درمان‌شده در منزل جدی بگیرید تا بهترین نتایج را کسب کنید و از عوارض احتمالی جلوگیری کنید.
9. مدتی طول‌ می‌کشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود: در ابتدا تغییر کمی را مشاهده می‌‌شود اما پس از چند ماه نتیجه نهایی قابل مشاهده خواهد بود.
10. بیمه هزینه درمان محل زخم با لیزر را پرداخت نمی‌کند: درمان اسکار با لیزر درد و خارش ناحیه زخم را کاهش می‌دهد. اگر جای زخم حرکت عضلات صورت را محدود کرده باشد، لیزر درمانی کمک می‌کند حرکت عضلات صورت آزادانه انجام شود. با این حال، ارائه‌دهندگان بیمه، درمان‌های لیزر را به عنوان درمان زیبایی در نظر می‌گیرند و هزینه آن را پوشش نمی‎دهند.
برای آگاهی از اینکه آیا درمان جای‌زخم توسط لیزر روش مناسبی است یا خیر، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

لیزر موهای زائد در ارومیه

برای انجام لیزر رفع موهای زائد در یک مرکز مجهز و زیر نظر متخصص پوست، کلینیک دکتر رشیدی را در ارومیه پیشنهاد می‌کنیم. کلیه خدمات این کلینیک زیر نظر یکی از باتجربه‌ترین متخصصان پوست و مو در استان آذربایجان غربی با سوابق علمی متعدد و سابقه پزشکی درخشان در یکی از مجهزترین مراکز درمانی استان آذربایجان غربی انجام می‌گیرد. برای رزرو وقت و انجام لیزر می‌توانید با پذیرش کلینیک تماس بگیرید.

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

نوبت دهی آنلاین

رزرو آنلاین وقت معاینه و ویزیت

ارومیه

میدان امام حسین، جنب بانک صادرات، ساختمان زکریا